2017-18 CoE Graduate Student Achievements

NSF Graduate Research Fellowships
Awardees:

  • Katherine Dowdell, CEE
  • Tara Safavi, CSE
  • Keara Saud, MSE
  • Steven Woodruff, CEE

Honorable Mentions:

  • Paul Chao, MSE
  • Alyssa DeSimone, CEE
  • Brian Iezzi, MSE
  • Brooke Mason, CEE
  • Max Powers, MSE

Creativeness in Ergonomics Student of the Year Award

  • Meiyin Liu, CEE

ProQuest Distinguished Dissertation Award
Winner:

  • Wenyu Gu, CEE

Honorable Mention:

  • Xiang Yin, ECE

Outstanding Graduate Student Instructor Award

  • Chase Dwell, CEE

Rackham Predoctoral Fellowship

  • Jubilee Adeoye, CEE
  • Stephanie Crocker Ross, ECE
  • Longji Cui, ME
  • Amin Ghadami, ME
  • Tom Logan, IOE
  • Kurt Lundeen, CEE
  • Annareli Morales, CLASP
  • Dowon Park, CEE 
  • Caroline Van Steendam, CEE

Barbour Centennial Award

  • Sampurna Datta, CEE

MI-AWWA Fellowship

  • Kate Dowdell, CEE

Professor Pierre T. Kabamba Award for Graduate Student Excellence in Controls Systems

  • David Zlotnik, Aero

NASA Earth and Space Science Fellowship

  • Kali Roeten, CLASP
  • Christopher Bert, CLASP
  • Agnit Bukhopadyay, CLASP
  • Rachel Norris, EECS

Michigan Geophysical Union Student Research Symposium Winners

  • Colten Peterson, CLASP
  • Yeimy Rivera, CLASP

Teh-Hsun Lee Award

  • Doğa Can Su Öztürk, CLASP

Newkirk Fellowship

  • Yeimy Rivera, CLASP

AGU Outstanding Student Paper Award

  • Ryan Dewey, CLASP

MLK Spirit Award

  • Doğa Can Su Öztürk, CLASP

PowerTech Conference High Quality Paper Award

  • Mengqi Yao

IEEE Antennas and Propagation Society Ulrich L. Rohde Innovative Conference Paper Award on Computational Techniques in Electromagnetics

  • Huanting Huang, ECE

IEEE International Conference on Micro Electro Mechanical Systems Outstanding Student Paper Award

  • Meng Ting Chung, ME

IBM Ph.D. Fellowship

  • Zakaria Aldeneh, CSE

CSE Graduate Student Honors Competition Winner

  • Salessawi Ferede Yitbarek, CSE

IOE Wilson Prize

  • Sentao Miao
  • Nima Salehi Sadghiani

Katta Murty Prize for Best Research Paper on Optimization

  • Brian Lamay, IOE
  • Xiangkun Shen, IOE
  • Luze Xu, IOE
  • Yiling Zhang, IOE

Joel and Lorraine Brown GSI Award

  • Francisco Aldarondo, IOE

Seth Bonder Fellowship

  • Esmaeil Keyvanshokooh

AUA Best Session Poster Award

  • Christine Barnett

Susan Lipschutz Award

  • Aeriel Murphy, MSE

Materials Research Society Gold Medalist

  • Longji Cui, ME

Materials Research Symposium
Oral Presentation Gold Award:

  • Alan Olvera

Oral Presentation Silver Award:

  • Mathew Boban, Macro
  • Chengang Ji, EECS
  • Saeed Kazemiabnavi, ME
  • Anurag Panda, EECS

Poster Presentation Gold Award:

  • William LePage, ME

Poster Presentation Silver Award:

  • Chen Li, ME
  • Aeriel Murphy, MSE
  • Jill Wenderott, MSE

Department of Energy National Nuclear Security Administration Stewardship Science Graduate Fellowship

  • Michael Wadas, ME

Alexander Azarkhin Fellowship

  • Bin Wu, ME

Robert M. Caddell Memorial Team Award for Research

  • William LePage, ME

William Mirsky Memorial Fellowship

  • Shihan Lu, ME
  • Bhupendera Prashanth, ME

2018 Ivor K. McIvor Award

  • Bin Wu, ME

2018 Christine Mirzayan Science and Technology Policy Graduate Fellow

  • Cesar Barraza-Botet, ME

SAE Henry O. Fuchs Student Award

  • Shin-Jang Sung, ME

U.S. Department of Energy Office of Science Graduate Student Research Award

  • Rachel Schwind, ME

2017 ASME Dynamic Systems and Control Division Best Conference Paper on Mechatronics Award

  • Leqing Cui, ME

Richard and Eleanor Towner Prize for Outstanding Graduate Student Instructor Award

  • Chaozhe He, ME
  • Jin Woo Lee, ME
  • Isaac Spiegel, ME
  • Yevgeniy Yesilevskiy, ME

Tau Beta Pi Rice Award

  • Ethan Pacheck, NERS
  • Daniel Knister, ME

Tau Beta Pi Michigan Gamma Scholarship

  • Eshita Khera, ChE
  • Bryan Maldonado, ME
  • Caymen Novak, BME

Distinguished Leadership Award

  • Bryan Stearns, CSE
  • Jose Mesa, NAME
  • Eshita Khera, ChE

Marian Sarah Parker Prize

  • Amina Hussein, AP
  • Caymen Novak, BME

Professor Pierre T. Kabamba Prize

  • David Zlotnik

Richard and Eleanor Towner Prize for Distinguished Academic Achievement

  • Aeriel Murphy, MSE
  • Ali Salehi, ChE
  • Annareli Morales, CLASP
  • Byungjoo Choi, CEE
  • Byungsu Min, EE
  • Caymen Novak, BME
  • Daning Huang, Aero
  • Felicia Sutanto, NERS
  • Jose Mesa, NAME
  • Narayanan Kidambi, ME
  • Selin Merdan, IOE
  • Sijia Geng, EE: S

SHPE Star Award–Student Role Model (Graduate)

  • Johanna Heureaux-Torres, ME

Richard and Eleanor Towner Prize for Outstanding PhD Research
Winners:

Longji Cui (ME)
David Hong (ECE)
Selin Merdan (IOE)
 
Honorable mentions:​
 
William LePage (ME)
Yinyin Ye (CEE)
 
Engineering Graduate Symposium Session Track Winners
 
AEP:
 
1st Prize: Nikolaso Chiotellis
2nd Prize: Fatemeh Akbar
3rd Prize: Omar Abdelatty
 
ATE:
   
1st Prize: Akshay Bhardwaj
 
CDR:
 
1st Prize: Ross Hartley
2nd Prize: Xingye (Dennis) Da
3rd Prize: Zhen Zeng
 
CEE:
 
1st Prize: Houtan  Jebelli
2nd Prize: Daeho Kim
 
CPH:
 
1st Prize: Benjamin Derby
2nd Prize: Wei-Chung Wen
3rd Prize: Steven Chavez
 
EBS:
 
1st Prize: Olivia Palmer
2nd Prize: Joanne Beckwith
 
FAT:
 
1st Prize: Mario Medina
2nd Prize: Behdad Davoudi
3rd Prize: Suyash Tandon
 
FMR:
 
1st Prize: Jill Wenderott
2nd Prize: Catherine Snyder
 
IOF1:
 
1st Prize: Yuzhi Wan
2nd Prize: Thomas Chen
 
IOF2:
 
1st Prize: Sol Lim
2nd Prize: Gian-Gabriel Garcia
 
 
IVM:
 
1st Prize: Tal Nagourney
2nd Prize: Kyuseok Lee
 
MTR:
 
1st Prize: Hanieh Safari
 
OPS:
 
1st Prize: Caleb Coburn
2nd Prize: Soumitra Joy
3rd Prize: Wenzhe Zang
4th Prize: Chengang Ji
5th Prize: Zumrad Kabilova
6th Prize: Anurag Panda
 
PEN:
 
1st Prize: Sung Yul Chu
2nd Prize: Stephanie Ross
3rd Prize: MD Salman Nazir
 
SICC:
 
1st Prize: Tyler Flynn
2nd Prize: Morteza Noshad
3rd Prize: Megha Ghosh
 
SMR:
 
1st Prize: Saman Moniri
2nd Prize: Talia Barth
3rd Prize: Bryan Vansaders
 
ACS-SPS:
 
1st Prize: Camilla Harris
 
SSEC:
 
1st Prize: Zhongjun Jin
2nd Prize: Mohammad Mahdi Khalili
3rd Prize: Babak Zamirai
 
TCB:
 
1st Prize: Christopher Davidson