2018-19 Graduate Student Achievements

Richard F. and Eleanor Towner Prize for Outstanding PhD Research

  • Amanda Lietz, NERS
  • Olivia Palmer, BME
  • Stephen Taller, NERS

Richard F. and Eleanor Towner Prize for Distinguished Academic Achievement

  • Abraham Addisie, CSE
  • Lydia Atangcho, ChE
  • Kathleen Chou, MSE
  • James Coller, NAME
  • Arianne Collopy, IS+D
  • Malik Hassanaly, Aero
  • Kevin Hughes, BME
  • Sebina Kalawadwala, CEE
  • Garima Malhotra, CLASP
  • Sunming Qin, NERS
  • Ellen Thompson, CEE
  • Mohsen Taheri Andani, ME
  • Manikandasriram Srinivasan Ramanagopal, Rob
  • Manikandasriram Srinivasan Ramanagopal, Rob
  • Yiling Zhang, IOE
  • Xin Zan, ECE

Marian Sarah Parker Prize-Graduate

  • Colleen Crouch, ME

Richard F. and Eleanor Towner Prize for Outstanding Graduate Student Instructors

  • Nel Escher, CSE
  • Mary McMeekin, ME
  • Tony Shin, NERS
  • Phillip Yang, BME

Distinguished Leadership Award

  • Laura Andre, ECE
  • Sarah Cusson, Aero
  • Michael Hua, NERS
  • Kevin Lieberman, Rob
  • Tom Logan, IOE
  • Shannon Moran, ChE

ASME Graduate Teaching Fellowship

  • Rachel Vitali, ME

National Science Foundation (NSF) Graduate Research Fellowship

  • Keara Saud, MSE

3rd Annual Materials Research Symposium Winners

  • Logan Williams, MSE
  • Bryan Van Saders, MSE

CSE Graduate Student Honors Competition Winner

  • Ofir Weisse, CSE

J. Robert Beyster Computational Innovation Graduate Fellows Program

  • Matt Bartos, CEE

NWRI-Biolargo Graduate Fellowship

  • Katherine Dowdell, CEE

Fiessinger Doctoral Scholarship

  • Cassandra Champagne, CEE

Michigan Institute for Computational Discovery & Engineering (MICDE) Fellowship

  • Sehwan Chung, CEE

Science Graduate Student Research (SCGSR) Fellowship

  • Anne Menefee, CEE

Charles M. Eastman Top PhD Paper Award

  • Houtan Jebelli, CEE

NSF Graduate Fellowship

  • Tyler Gerhardson, BME
  • William Wang, BME

2019 Dow Sustainability Doctoral Fellows

  • Cassandra Champagne, CEE
  • Suzanne Chou, ME
  • Morteza Taiebat, CEE

2019 Dow Sustainability Master’s Fellows

  • Claire Dodinval, CEE
  • Genevieve Sertic, CEE
  • Kanchan Swaroop, CEE
  • Maxwell Woody, CEE

Innovative Signal Analysis (ISA) Fellowship

  • Caroline Crockett, ECE
  • Nathan Kovarik, ECE

2018 Engineering Graduate Symposium Winners

  • Richard and Eleanor Towner Prize for Outstanding Ph.D. Research Winner
    • Amanda Lietz (NERS)
    • Olivia Palmer (BME)
    • Stephen Taller (NERS)
  • Richard and Eleanor Towner Prize for Outstanding Ph.D. Research Winner Honorable Mention
    • Rose Cersonsky (MACRO)
    • John Gideon (CSE)
    • Katherine Skinner (Robotics)
  • Emerging Research
    • Basic Science: Michael Wadas (ME)
    • Social Impact: Glen Chou (ECE)
    • Engineering Innovation: Katie Matton (CSE)
    • Science Communication: Matthew Perez (CSE)
  • Advanced Research
    • Basic Science: Tyler Flynn (ME)
    • Social Impact: Lauren Steimle (IOE)
    • Engineering Innovation: Xiaotong Sun (CEE)
    • Science Communication: Da Li (CEE)
  • Scientific Visualization
    • Xin Zan (ECE)
  • People‚Äôs Choice Awards
    • Advanced Research: Alireza Nafari (AERO)
    • Emerging Research: Victoria Florence (Robotics)
    • Scientific Visualization: Prashin Sharma (Robotics)