The College of Engineering is proud of its students who show they are the “Leaders and Best!” This page is dedicated to those graduate students who have been recognized for their achievements. We would like to showcase the achievements of all students who have received recognition for their work, so if you have been recognized (and are not already listed below), please let us know by sending email to [email protected].
HFES Council of Technical Groups Travel Award for First Year Graduate Students
- Shun (Jackson) Yao
NSF Fellowship
- Amani Alkayyali, CSE
- Armand Behroozi, CSE
- Caleb Belth, CSE
- Samuel Byung-Deuk Lee, ME
- Shannon Clancy, ME
- Madeline Endres, CSE
- Peter Kuetzing, ME
- Hannah Larson, ME
- Kevin Loughlin, CSE
- Larson Lovadal, ME
- Andrew Loveless, CSE
- Jule Schatz, CSE
Edward A. Bouchet Graduate Honor Society Inductee
- Nisha Hollingsworth, Macrp
Rackham Predoctoral Fellowship
- Subarno Banerjee, CSE
- Wonjin Choi, MS&E
- Peter Meisenheimer, MS&E
- Mohsen Taheri, MS&E
Rackham International Student Fellowship
- Chongxing Fan, CLaSP
- Jukai Zhou, Macro
North Campus Deans’ MLK Spirit Award
- Kwesi Rutledge, ECE
Richard F. and Eleanor A. Towner Prize for Outstanding Graduate Student Instructors
- Puneet Singh, Aero
Distinguished Leadership Award
- Akshay Bhardwaj, ME
- Michael LaFramboise, IS+D
- Hongling Lu, MS&E
- Garima Malhotra, CLaSP
- Sarah Spitzer, CLaSP
- Hang Yang, ME
Distinguished Leadership Award for DEI
- John Meluso, IS+D
Harry B. Benford Award for Entrepreneurial Leadership
- Kevin Lieberman, Robotics
Ivor K. McIvor Award
- Shengjia Wu, ME
Pierre T. Kabamba Prize
- Kunal Garg, Aero
- Nan Li, Aero
- Andrea Lupini, Aero
Marian Sarah Parker Prize
- Claire Tomaszewski, BME
Richard F. and Eleanor A. Towner Prize for Outstanding Academic Achievement
- Kunal Garg, Aero
- Cassandra Woodcock, BME
- Ian Nessler, ChE
- Ci-Jyun Liang, CEE
- Yeimy Rivera, CLaSP
- Caleb Belth, CSE
- Jeremy Latham, EE
- Xiaofan Cui, ECE
- Sarah Bork, EER
- Na Du, IOE
- Allison Chisenhall Harding, IS+D
- Peter Meisenheimer, MS&E
- Minki Kim, ME
- Maggie Stagner, NAME
- Pengyuan Xui, NERS
- Hebert Azevedo Sa, Rob
Richard F. and Eleanor A. Towner Prize for Outstanding PhD Research
- Mohsen Taheri Andani, ME and MS&E
- Abhishek Dhyani, Macro
- Samuel Nason, BME
U.S. Department of Energy Graduate Fellowship
- Stephen DeWitt, AP
- Michelle Price, AP
Michigan Aero Outreach Champions
- Joshua Anibal
- Austin Brenner
- Molong Duan
- Christina Harvey
- Carleen McKenna
- Ryan Patterson
- Leanne Su
- Avin Vijay
Engineering Research Symposium
ASME/Boeing Structures and Materials Award
- Minh Hoang, Aero
- Nguyen, Avinkrishnan, Aero
- Ambika Vijayachandran, Aero
- Paul Davidson, Aero
University Corporation for Atmospheric Research Fellowship
- Samar Minallah, CLaSP
JP Morgan PhD Fellowship
- Zeyu Zheng, CSE
CSE Graduate Student Honors Competition
- Yasha Iravantchi
Microsoft Research Ada Lovelace Fellowship
- Demba Komma, ECE
AISES Scholarship
- Kaleo Roberts, ECE
Exceptional Student Contributions Award
- Cody Scarborough, ECE
IEEE EDS PhD Fellowship
- Christopher Allemang, ECE
INFORMS Judith Liebman Award
- Wesley Marrero, IOE
Dow Sustainability Fellow
- Merritt Dailey, IS+D